بازدید سرپرست واحد علوم و تحقیقات از مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما

۰۵ آبان ۱۳۹۷ | ۱۲:۳۲ کد : ۱۰۳۰۵ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۲۲۵۸
بازدید سرپرست واحد علوم و تحقیقات از مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما

‌‌‌‌‌‌‌

روز شنبه مورخ پنجم آبان‌ماه سرپرست واحد علوم و تحقیقات از مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما بازدید ۲ ساعته به عمل آورد. وی در این بازدید با استادان و مسئولان آزمایشگاه‌های مختلف این مرکز گفتگو کرد.
به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما در مجتمع آزمایشگاهی به مساحت ۵۰۰ هکتار از ناحیه شمال غربی تهران و در فضایی به مساحت ۶۰۰۰ متر مربع، در دو ساختمان احداث شده است.
این مرکز از سال ۱۳۷۳ فعالیت‌های تحقیقاتی کاربردی خود را در زمینه‌های فیزیک اتمی ملکولی (پلاسما، لیزر و بیوفوتونیک) و فیزیک حالت جامد (فیزیک سطح و لایه‌های نازک، نیمه هادی‌ها و نانوتکنولوژی)،گداخت هسته‌ای، سلول‌های خورشیدی و فیزیک ذرات بنیادی آغاز نموده و در حال حاضر با توجه به برنامه‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور همکاری گسترده‌ای با دانشگاه‌ها و سایر مراکز تحقیقاتی داخل وخارج به عمل می‌آورد.
مرکز تحقیقات با هدف گسترش علوم و تکنولوژی به اجرای پروژه‌های تحقیقاتی، اعم از بنیادی وکاربردی در زمینه فیزیک اتمی وملکولی و فیزیک حالت جامد می‌پردازد.
این مرکز به عنوان یکی از فعال‌ترین مراکز فیزیک پلاسما در کشور، گسترش این شاخه از فیزیک و انجام پروژه‌های تحقیقاتی در زمینه دستیابی به همجوشی هسته‌ای را هدف اصلی خود می‌داند.
مزکز تحقیقات فیزیک پلاسما با تأسیس دوره‌های تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به آموزش بخشی از نیروی انسانی متخصص پرداخته است.
مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما دارای ۲۶ آزمایشگاه از جمله توکامک ، الکترون گان ، کاشت یون ، TCVD ، FCVD ، PECVD ، لایه¬های نازک ، کاربردی ، SIMS ، XRD ، SXRD ، SPM ، اسپکتروفوتومتری ، لیزر، لیزرپزشکی (کارگاه تخصصی مخصوص پزشکان)، PF و پلاسمای صنعتی و ... است.


( ۱۲ )