نقش برجسته استارت‌آپ‌ها برای کمک به سازمان فضایی/ دانشگاه‌ها سهم به سزایی در توسعه برنامه فضایی کشور دارند

۲۱ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۰:۰۸ کد : ۱۲۵۵۱ اخبار
تعداد بازدید:۱۷۹
رئیس سازمان فضایی ایران گفت: دانشگاه‌ها سهم به سزایی در توسعه برنامه فضایی کشور دارند.

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش‌بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران در گفتگویی با آنا توضیحاتی را در مورد برنامه‌های آینده سازمان فضایی ایران و نحوه ارتباط این سازمان با مراکز علمی کشور و بخش خصوصی فعال در زمینه صنعت فضایی بیان کرد.

صنعت فضایی در شرایط کنونی جهان تنها به عنوان ابزاری برای ارتقاء قدرت علمی و حتی نظامی به شمار نمی‌رود بلکه کشورهای توسعه یافته  و در حال توسعه این صنعت را به عنوانی یکی از شاخصه‌های اصلی برتری اقتصادی تلقی می‌کنند. اهمیت توانایی فضایی تا حدی است که کشوری مثل آمریکا با سرعتی بسیار بیشتر از گذشته راه توسعه ماهواره و تجهیزات فضایی خود را در پیش گرفته است.

اکنون دیگر در جهان تنها یک یا دو کشور قادر به پرتاب ماهواره به خارج از جو زمین و ارتباط با آن‌ها نیستند و کشورهای بیشتری هم‌اکنون در زمینه صنعت فضایی فعالیت می‌کنند. ایران به عنوان قطب علمی در منطقه خاورمیانه با تکیه بر دانش جوانان خود به سرعت در حال توسعه و پیگیری اهداف فضایی است. در ادامه مشروح این گفتگو را می‌خوانید. 

آنا: هم‌اکنون سازمان فضایی ایران برای پرتاب ماهواره ناهید و ماهواره‌های دیگر به مدار زمین چه برنامه‌ای دارد؟

براری: ما در تلاش هستیم که در سال آینده ۴ ماهواره را با ماهواره بر در مدار قرار بدهیم. در برنامه ما ماهواره‌های ناهید ۱ و ناهید ۲ و دو ماهواره سنجش تصویربرداری به منظور پرتاب به فضا قرار دارند. انشاله سال آینده برنامه‌های ارسال ماهواره به فضا را با قوت و سرعتی بیش از گذشته ادامه می‌دهیم و قطعا ماهواره ناهید نیز در برنامه‌های سازمان فضایی قرار دارد.

آنا: پیش‌تر گفته بودید صنعت فضایی ایران در زمینه طراحی و تولید اتاق‌های خلاء با مشکل مواجه است. در این زمینه پیشرفتی حاصل شده است؟

براری: وقتی می‌خواهیم ماهواره و ماهوراه‌بر در مدار بالای ۵۰۰ کیلومتر در خلاء کار بکند باید مجموعه‌ای از زیرساخت‌های آزمایشگاهی را فراهم کنیم تا بتوانیم تمام قطعات خود را در محیط خلاء آزمایش کنیم. ماهواره و ماهواره‌بر باید با انواع امواج الکترومغناطیسی هماهنگی داشته باشند.

وقتی ماهواره و ماهواره بر در خلاء قرار می‌گیرند با تغییرات شدید درجه حرارت و انواع تشعشات فضایی مواجه می‌شود. بنابراین باید همه آزمایش‌های لازم در مرکز تحقیقاتی پیش از ارسال ماهواره به فضا انجام شود. ما برای اطمینان از عملکرد صحیح تمامی قطعات ماهواره و ماهوراه‌بر به اتاق‌های خلاء نیاز داریم.

هم‌اکنون اتاق خلاء برای آزمایش ماهوراه‌ها کامل شده و در حال توسعه این فناوری هستیم. انشاله در آینده‌ای نزدیک اتاق‌های خلاء برای آزمایش موتورهای ماهواره‌بر را نیز طراحی و تولید می‌کنیم.

آنا: پروژه پارک شب در چه مرحله‌ای قرار دارد؟ ارزیابی شما از پروژه‌های این چنینی در کشور چیست؟

براری: ما در مناطق مختلف کشورمان آسمان بسیار پاک و جذابی داریم. همه دنیا از این مدل ظرفیت‌ها برای جذب گردشگران داخلی کشور و خارجی استفاده می‌کنند. در نقاط کویری ایران آسمان پاک و قابل رویت برای رصد اجرام آسمانی با کیفیت بسیار مناسبی وجود دارد.  

برگزاری تورهای گردشگردی در این مناطق فرصت بسیار مناسبی برای آشنا کردن مردم با اسرار خلقت و انواع رویدادهای فضایی و نجومی است. قرارداد راه‌اندازی محل‌هایی برای برگزاری چنین رویدادهایی در برخی نقاط کشور نهایی شده است و ما الان به دنبال جذب سرمایه‌گذار هستیم تا اماکنی به نام‌های پارک شب یا آسمان پاک یا پارک نجوم توسعه پیدا کنند. قطعا این محل‌ها فرصت مناسبی را برای علاقه‌مندان به عرصه نجوم فراهم می‌کنند. خوشبختانه در کشورمان علم نجوم و ستاره‌ شناسی علاقه‌مندان بسیاری دارد.

آنا: سازمان فضایی ایران به عنوان نهادی علم‌ محور و در ارتباط با نهادهای دانشگاهی، نقش مراکز علمی و دانشگاهی را در پیشرفت کشور چگونه ارزیابی می‌کند؟

براری: دانشگاه‌ها سهم به سزایی در توسعه برنامه فضایی کشور دارند. ما در ۱ دهه گذشته از نظر علمی تمامی رقیبان خود را پشت سر گذشته و با اقتدار در رتبه اول علمی خاورمیانه قرار گرفته‌ایم. قطعا این موفقیت نشان‌ دهنده نقش دانشگاه هم در زمینه تولید علم و هم در زمینه تولید فناوری است.

سازمان فضایی ایران تمامی تلاش خود را به کار بسته است که همکاری بخش‌های صنعتی با مراکز علمی بسیار بیشتر از گذشته توسعه پیدا کند.

دانشگاه زمینه لازم برای معرفی و آغاز فعالیت استارت‌آپ‌ها را فراهم کرده است. همانطور که دانشگاه توانسته است رتبه‌های درخشانی را در زمینه‌های علمی و فناوری بدست آورد ما هم قصد داریم با کمک دانشگاه افراد خلاق و کارآفرین را شناسایی کرده و آن‌ها را وارد فعالیت‌های فضایی کنیم.

استارت‌آپ‌های فعال در حوزه فضایی می‌توانند خدمات متنوعی را به مردم ارائه دهند و چالش‌های بزرگی را که برای پیشرفت فضایی کشور مشکل ایجاد می‌کند به طور کامل حل و یا تا حدود زیادی برطرف سازند. این شکل از بسترسازی از سوی سازمان فضایی آغاز شده است و با دانشگاه همکاری‌های زیادی به خصوص در زمینه توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان صورت می‌گیرد.

امیدواریم همان طور که در عرصه فناوری موفق بوده‌ایم و اقتدار را برای کشور بدست آوردیم با کمک دانشگاه اقتدار اقتصادی در عرصه صنعت فضایی را نیز بدست بیاوریم.


( ۱ )