سامانه چند منظوره تصفیه پلاسمایی هوا در واحد علوم وتحقیقات طراحی و ساخته شد

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۳:۰۸ کد : ۱۲۷۹۰ اخبار
تعداد بازدید:۶۳۷
سامانه تصفیه هوا و حذف بوی نامطبوع بر پایه فناوری نوین پلاسمای سرد، با امکان حذف انواع آلودگی بیماری زا، گازهای مضر و بوی نامطبوع  توسط محققان واحد علوم تحقیقات طراحی و ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، تصفیه هوای خروجی مراکزی چون بیمارستان ها، آشپزخانه های بزرگ، مراکز رنگ رزی، نیروگاه ها، کارخانه های تولید مواد شیمیایی و مراکز صنعتی که در هوای خروجی آنها  انواع آلودگی های میکروبی، ویروسی، بوی نامطبوع، دود، و گازهای زیان رسان وجود دارد همواره درخور اهمیت بوده است.
در حال حاضر تصفیه این گونه مراکز توسط سیستم فیلترهای کیسه ای صورت می گیرد، عدم جذب کامل آلودگی های میکروبی، شیمیایی و آلاینده های مضر گازی و لزوم تعویض فیلترهای بکار برده شده در این سیستم که خود عملی پرمخاطره است از معایب این نوع سیستم تصفیه هوا است.
سامانه تصفیه هوای طراحی شده در واحد علوم و تحقیقات، نه تنها نیاز به فیلتر ندارد، بلکه امکان حذف و امحاء کامل آلودگی هوا با استفاده از سلول های استاندار پلاسمایی را دارا است. این امر بویژه در شرایط شیوع ویروس کووید 19 در بیمارستان ها کاربرد موثر خواهد داشت.
از دیگر امکانات سیستم تصفیه هوای طراحی شده در واحد علوم وتحقیقات چند منظوره بودن آن است چرا که علاوه بر حذف آلودگی های موجود در هوا مانند دی اکسید کربن و دیگر اکسیدهای کربنی و سایر گازهای خطرناک، امکان حذف بوی نامطبوع را نیز دارد.
این سامانه از بخش های مختلفی نظیر ورودی هوا، آرایه سلول های پلاسمایی، منابع تغذیه الکتریکی و فن های مکنده در خروجی تشکیل شده است. هوای آلوده پس از ورود توسط بخش مکنده وارد سلول های پلاسمایی شده و در آنجا در معرض تابش پلاسما (گونه های بسیار فعال و پر انرژی پلاسما، نور فرابنفش و ازن) قرار گرفته و در نتیجه آلودگی و بوی نامطبوع حذف شده و در نهایت هوایی کاملا پاک حاصل می شود.
توان مصرفی بسیار پایین این سامانه از دیگر نکات حائز اهمیت آن است. به عنوان نمونه برای تصفیه هوای بیمارستانی  نظیر بیمارستان فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی توان مصرفی این سامانه کمتر از یک کیلووات است. براساس گفتگوهای  اولیه که با بیمارستان فرهیختگان صورت گرفته است، در صورت تصویب، این سامانه به صورت پایلوت در این  بیمارستان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
از سامانه تصفیه هوای طراحی شده در مرکز تحقیقات فیزیک پلاسمای واحد علوم و تحقیقات می توان در تمامی صنایع و مراکزی که نیاز به تصفیه هوای آلوده یا بوی نامطبوع دارند، استفاده کرد چرا که امکان حذف هر نوع آلودگی موجود در هوا را دارد.
گفتنی است این سامانه توسط تیم تحقیقاتی مرکز تحقیقات فیزیک پلاسمای واحدعلوم و تحقیقات آقایان دکتر شهروز ساویز، دکتر امیر حسین ساری و آقای سیامک محمدی طراحی و ساخته شده است.


( ۵ )