دانشگاه آزاد اسلامی عزم جدی برای تعالی علوم انسانی و هنر دارد/ استاد باید نگاهی نظریه‌پردازانه به علوم انسانی داشته باشد

۰۸ مرداد ۱۳۹۹ | ۰۸:۴۷ کد : ۱۳۰۲۸ اخبار
تعداد بازدید:۲۷۱
معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی گفت: استاد باید نگاهی نظریه‌پردازانه به علوم انسانی داشته باشد و تا این کار صورت نگیرد و دانشگاه ما آموزشِ پژوهش‌محور کارآمد نباشد، تحول در علوم انسانی اتفاق نمی‌افتد.

حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه در گفتگو با خبرنگار حوزه دانشگاه و سیاست گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی با تأسیس معاونت علوم انسانی و هنر عزم جدی و جهادی برای تعالی علوم انسانی و هنر دارد، اظهار کرد: همه مشکلاتی که در حوزه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در کشور مشاهده می‌کنیم به مسائل و مباحثی که در حوزه علوم انسانی قرار دارد، برمی‌گردد.

وی افزود: حوزه‌های مختلف رسانه، علوم شناختی و مسائل مربوط به فعالیت‌های هنری به علوم انسانی و هنر مربوط می‌شوند، بنابراین باید با کمک اساتید و اعضای هیئت علمی تحولی اساسی نسبت به علوم انسانی داشته باشیم.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه علوم انسانی باید روزآمد، بومی‌سازی و حکمی‌سازی شود، گفت: این موضوع منوط به این است که آزاداندیشی به معنای دقیق کلمه شکل بگیرد و اساتید آزادانه با هم گفتگو و بحث کنند و نقد و نظر داشته باشند؛ استاد نباید فقط مأموریت خود را در تدریس و گذراندن واحدهای آموزشی بداند بلکه باید فعالیت‌های پژوهشی نیز داشته باشد.

خسروپناه خاطرنشان کرد: استاد باید نگاهی نظریه‌پردازانه به علوم انسانی داشته باشد و تا این کار صورت نگیرد و دانشگاه ما آموزشِ پژوهش‌محور کارآمد نباشد، تحول در علوم انسانی اتفاق نمی‌افتد. لذا در حال حاضر مجلس شورای اسلامی، هیئت وزیران و دولت و قوه‌قضائیه به شدت با پرسش‌ها، مسائل و چالش‌های جدی مواجهه است که باید در علوم انسانی حل شود؛ دانشگاه آزاد اسلامی باید درگیر جامعه شود و البته دولتمردان نیز باید به این دانشگاه کمک کنند تا بتواند این مسیر را طی کند. امیدوارم با همت عالی اساتید دانشگاه آزاد اسلامی بتوانیم گامی مؤثر در تحول و تعالی علوم انسانی این دانشگاه برداریم.


( ۳ )