راه‌اندازی ۳ مرکز تحقیقاتی جدید در واحد علوم و تحقیقات //انعقاد و اجرای ۳۹ قرارداد پژوهشی برون دانشگاهی

۰۸ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۰:۵۷ کد : ۱۳۰۲۹ اخبار
تعداد بازدید:۸۷۲
سرپرست اداره کل مراکز تحقیقاتی و ارتباط با صنعت واحد علوم وتحقیقات ضمن تشریح عملکرد این مرکز از راه اندازی  سه مرکز تحقیقاتی جدید با عنوان های مرکز تحقیقات سبک زندگی سالم، مرکز تحقیقات شبکه های مخابراتی، کامپیوتری و صنعتی و مرکز تحقیقات زمین شناسی- پزشکی در واحد علوم و تحقیقات خبر داد. 

به گزارش روابط عمومی، دکتر حسین محمدنژاد شورکائی، سرپرست اداره کل مراکز تحقیقاتی و ارتباط با صنعت این واحد دانشگاهی به جدیدترین فعالیت های این مرکز اشاره کرد و گفت: در راستای ارتقاء علمی و پژوهش واحد علوم و تحقیقات، قراردادهای جدیدی در 6 ماهه گذشته از جمله تفاهم نامه همکاری با شهرداری فردیس برای مشاوره و آموزش پرسنل معاونت امور زیر بنایی و حمل و نقل این شهرداری، قرارداد پژوهشی با شرکت ابزار دقیق پارسیان کالا و همکاری با سازمان فناوری اطلاعات ایران با هدف ارائه خدمات مشاوره پژوهشی در زمینه واکنش فوری به حوادث و پیشگیری از تهدیدات و آسیب پذیری‌های فضای تبادل اطلاعات منعقده شده است. 
وی تصریح کرد: قرارداد پژوهشی با شهرداری منطقه21تهران با عنوان "اجرای نظام مشارکتی"، همکاری پژوهشی با شرکت صنایع پویا الکترو سامان نیرو به منظور طراحی و ساخت یک دستگاه منبع تغذیه سوئیچینگ ولتاژ بالا و قرارداد همکاری با سازمان صنعت معدن و تجارت استان مازندران، برای پروژه شناسایی ذخایر معدنی و اعتبار سنجی داده‌های اکتشافی این استان از دیگر موارد صورت گرفته در راستای ایجاد قراردادهای پژوهشی جدید برای پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات  است.
انعقاد و اجرای 39 قرارداد پژوهشی برون دانشگاهی
به گفته دکتر محمدنژاد شورکائی، پیگیری و انعقاد 10 مورد تفاهم‌نامه همکاری مشترک با سازمان‌ها، نهادها و مراکز صنعتی کشور، انعقاد و اجرای 39 قرارداد پژوهشی برون دانشگاهی، برگزاری بیش از 50 مورد نشست تخصصی با صاحبان صنایع و مراکز تحقیقاتی، پیگیری و اجرای 8 مورد ثبت اختراع داخلی و پیگیری و ساماندهی امور مربوط به قراردادها، تدوین دستورالعمل‌های لازم و همکاری در راستای کاربردی کردن بیش از 320 رساله دکتری پژوهش محور واحد علوم و تحقیقات بخشی از اهم دستاوردهای اداره کل مراکز تحقیقاتی و ارتباط با صنعت است.
وی همچنین به حضور 3 تیم دانشجویی در مسابقات دانشجویی و ملی و حضور فعال دانشجویان و محققان این واحد در نمایشگاه‌های علمی پژوهشی کشوری اشاره کرد . 
مهمترین پروژه های  علمی و تحقیقاتی در دست اجرا از سوی واحد علوم و تحقیقات 
سرپرست اداره کل مراکز تحقیقاتی و ارتباط با صنعت به مهمترین پروژه های علمی و تحقیقاتی در دست انجام اشاره کرد و ادامه داد: واحد علوم و تحقیقات با شرکت ملی نفت ایران برای انجام مطالعات پژوهشی و فناورانه در جهت بهینه سازی فرآیند تولید و افزایش ضریب برداشت در میدان نفتی کرنج، شرکت توزیع نیروی برق استان تهران، جهت افزایش ظرفیت خطوط هوایی در شبکه توزیع و شرکت آلومینای ایران، برای بهینه سازی آتشباری در معدن بوکسیت کانو همکاری دارد.
دکتر محمدنژاد شورکائی افزود: اجرای پروژه‌های تحقیقاتی با فولاد مبارکه اصفهان جهت اجرای فاز مطالعاتی-آموزشی استقرار مدیریت فرآیند، شهرداری منطقه 3 تهران برای ارزیابی اثرات زیست‌محیطی قطب گردشگری سرخه حصار و نیز سازمان فناوری اطلاعات ایران جهت خدمات مشاوره پژوهشی در زمینه واکنش فوری به حوادث و پیشگیری از تهدیدها و آسیب پذیری‌های فضای تبادل اطلاعات از سوی واحد علوم و تحقیقات در دست پیگیری است.
سرپرست اداره کل مراکز تحقیقاتی و ارتباط با صنعت واحد علوم و تحقیقات گفت: با توجه به اهداف متعالی دانشگاه و در جهت ارتقاء سطح علمی و کمک به رفع مشکلات کشور هدف های جدی در واحد علوم و تحقیقات پیگیری می شود که از آن میان می توان به ایجاد تفاهم نامه‌های همکاری مشترک با سازمان‌ها و صنایع، نیازسنجی و دریافت اولویت‌های پژوهشی مشخص شده برای اجرای طرح های پژوهشی، پایان‌نامه و رساله های کاربردی است.
دکتر محمدنژاد از تشکیل کارگروه‌هایی برای ارائه راهکارهای امکان جذب پروژه های کلان و بین‌رشته‌ای در دانشکده هایی که دارای ماموریت های مشابه و مرتبط هستند خبر داد و گفت: فعال نمودن بخش ارتباط با صنعت در هر یک از دانشکده‌ها با همکاری اعضای هیات علمی علاقمند و فعال در صنعت وکارشناسان پژوهشی در دانشکده ها در دست پیگیری است. همچنین با دعوت از نخبگان و مدیران صنایع و متخصصان کشور به منظور بازدید از امکانات و قابلیت‌های واحد گام های موثری برای ارتباط بیشتر با صنایع برخواهیم داشت .
وی خاطرنشان کرد: برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی، برگزاری همایش‌ها و مسابقات علمی درآمدزا در واحد و تعامل و همکای با اعضاء هیات علمی و دانشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی به منظور جذب دانشجویان دکتری پژوهش محور و پسادکتری از مهمترین چشم اندازهای این اداره کل است.

روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات
 


( ۶ )