آنا گزارش می‌دهد؛

دورکاری و معضل امنیت سایبری/ رعایت نکاتی که برای تأمین امنیت داده‌ها ضروری است

۲۲ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۱:۵۴ کد : ۱۳۱۶۷ اخبار
تعداد بازدید:۲۷۹
شیوع کرونا موجب شد کارمندان بسیاری از مشاغل و ادارات دورکار شوند. اما فضای کار در خانه با محل‌کار متفاوت بوده و از این رو مستلزم رعایت نکاتی است که امنیت اطلاعات افراد و همچنین شرکت تأمین شود.

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش‌بنیان گروه فناوری خبرگزاری آنا، در ماه‌های اخیر ویروس کرونا در سراسر جهان گسترش یافته و به تیتر اول اخبار جهان تبدیل شده است. همچنین تأثیرات گسترده اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و غیره درپی داشته است. یکی از بزرگ‌ترین تغییراتی که در بسیاری از مشاغل رخ داده، تغییر ناگهانی به «دورکاری» است. اگر شرکت‌ها می‌خواهند به فعالیت خود ادامه دهند، این امر منطقی است که کارکنانی که شرایط دورکاری برای آنها فراهم است، این کار را انجام دهند و احتمال ابتلا و شیوع ویروس کرونا را کاهش دهند.

اگرچه باید به این امر توجه داشت که کارکردن در خانه با اداره بسیار متفاوت است، به‌ویژه هنگامی‌که صحبت از امنیت سایبری می‌شود. شرکت‌ها تلاش زیادی برای محافظت کامل از شبکه‌ها و دستگاه‌های موجود در اداره انجام می‌دهند تا امنیت اطلاعات خصوصی را حفظ کنند. متأسفانه، شبکه خانگی و دستگاه‌های مردم (کامپیوتر، لپ‌تاپ، تبلت) به‌احتمال‌زیاد از سطح محافظت یکسانی برخوردار نیستند، و افراد را در برابر نشت اطلاعات یا حمله سایبری آسیب‌پذیرتر می‌کنند.

با رعایت نکاتی ساده درباره امنیت سایبری که در ادامه به آنها می‌پردازیم، می‌توان به حفظ امنیت اطلاعات محرمانه در حین دورکاری کمک کرد.

یک آنتی‌ویروس قابل‌اعتماد روی دستگاه‌های خود نصب کنید

بسیاری از شرکت‌ها معمولاً اقدامات مختلفی را برای محافظت از دستگاه‌ها و شبکه‌ها در برابر بدافزارها به کار می‌گیرند که ازجمله می‌توان به راه‌حل‌های امنیتی قدرتمند و محدود کردن دسترسی افراد در نصب برنامه روی کامپیوترها اشاره کرد. اما در خانه حفظ این سطح از حفاظت که می‌تواند رایانه شما را در معرض مجرمان سایبری قرار دهد بسیار دشوارتر است.

بنابراین ضروری است یک نرم‌افزار آنتی‌ویروس را روی هر یک از دستگاه‌های خود که برای دسترسی به داده‌های محرمانه محل کار استفاده می‌شوند، نصب کنید. این امر همچنین می‌تواند یک اقدام احتیاطی منطقی برای ایمن نگه‌داشتن اطلاعات شخصی شما باشد. اگر مردد هستید که پول خود را برای یک راه‌حل امنیتی سرمایه‌گذاری کنید، می‌توانید از یک آنتی‌ویروس رایگان استفاده کنید که خطرات امنیتی و سایبری را کاهش می‌دهد.

رمزگذاری قدرتمندی روی مودم Wi-Fi خود اعمال کنید

اگر مجرمان اینترنتی بتوانند به Wi-Fi شما متصل شوند یا به مودم شما دسترسی پیدا کنند، بهترین نرم‌افزار امنیتی هم به شما کمک نخواهد کرد. درنتیجه این امر به آنها اجازه می‌دهد هر چیزی که به‌صورت آنلاین ارسال می‌کنید، مانند اسناد، ایمیل‌ها، پیام‌ها و یا رمزهای عبور را رهگیری کنند. به همین دلیل پیکربندی ایمن اتصال شبکه خانگی بسیار ضروری است.

همچنین اگر نام کاربری و رمز مودم Wi-Fi خود را تغییر نداده‌اید، اکنون باید این کار را انجام دهید. رمز ورود پیش‌فرض برای اکثر مدل‌ها اغلب ضعیف است و به‌راحتی قابل جستجو و هک شدن است. بنابراین ضروری است برای Wi-Fi خود از یک گذرواژه قوی استفاده کنید.

در مکان‌های عمومی از VPN استفاده کنید

VPN (شبکه خصوصی مجازی) ابزاری بسیار مفید برای محافظت از داده‌ها است. VPN با فراهم کردن یک‌ لایه امنیتی اضافی، آدرس IP کاربر را پنهان می‌کند، انتقال داده را درهنگام انتقال رمزگذاری می‌کند و نیز مکان کاربر را مخفی می‌کند.

اگر از یک شبکه Wi-Fi عمومی استفاده می‌کنید، می‌توان از VPN برای محافظت از دستگاه استفاده کرد. شبکه‌های Wi-Fi عمومی به‌ندرت رمزگذاری می‌شوند که این امر به کاربران دیگر امکان می‌دهد از طریق شبکه جاسوسی کنند. اما هنگامی‌که از طریق VPN متصل شوید، تمام داده‌های شخصی شما مانند گذرواژه‌ها رمزگذاری می‌شوند.

همیشه هنگام ترک میز کار، دستگاه خود را قفل کنید

قفل کردن دستگاه هنگام ترک میز کار برای استراحت موقت، بهترین روش امنیتی است و هنگام دورکاری نیز باید اعمال شود. چراکه اگر سیستم خود را به حالت روشن رها کنید، هرکسی می‌تواند به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کند.

علاوه بر این ممکن است کودک کنجکاو شما به‌اشتباه داده‌های شما را حذف کند و زحمات شما از بین برود. ازاین‌رو قفل کردن دستگاه امری مهم است.

برنامه‌ها و سیستم‌عامل دستگاه خود را به‌روزرسانی کنید

یکی از روش‌های خوب دیگر برای تأمین امنیت سایبری، به‌روزرسانی برنامه‌ها و سیستم‌عامل دستگاه‌های شما است. این به‌روزرسانی‌ها اغلب آسیب‌پذیری‌های جدید و حفره‌های امنیتی که می‌توانند توسط مجرمان اینترنتی برای نفوذ به دستگاه شما مورد سو استفاده قرار گیرد، را اصلاح می‌کنند.

غالباً می‌توان به‌روزرسانی خودکار را در دستگاه‌ها فعال کرد تا به شما در به‌روزرسانی‌ها کمک کند.

از یک شبکه ابری امن و مورداطمینان استفاده کنید

روش دیگر برای ایمن نگه‌داشتن اطلاعات یا اسناد محرمانه این است که اطمینان حاصل کنید این اطلاعات در دستگاه شما به‌صورت محلی ذخیره نشده است. فضای ذخیره‌سازی محتوا باید در صورت امکان مبتنی بر سرویس‌های ابری باشد و سرویس ذخیره‌سازی ابری مورداستفاده باید توسط بخش IT شرکت شما تأیید شده باشد.

علاوه بر این، مهم است که شما از برنامه‌های امن مبتنی بر سرویس‌های ابری، مانند Microsoft Office ۳۶۵ یا یک سیستم ایمیل برای تبادل اسناد و سایر اطلاعات استفاده کنید.

مراقب و هوشیار باشید

مثل همیشه، بخش بزرگی از امنیت سایبری هوشیاری است. اکنون‌که ارتباطات دیجیتال در حال افزایش است، یک هرزنامه می‌تواند به سیستم ایمیل شما راه پیدا کند. ازاین‌رو باید وقت بگذارید و فرستنده و نیز مشروعیت درخواست آن را بررسی کنید تا امنیت اطلاعات و سیستم شما به خطر نیفتد.

همچنین مراقب ایمیل‌هایی که دارای پیوند هستند باشید. پیوندهای موجود در ایمیل‌ها راهی عالی برای ورود بدافزار به یک شبکه امن است. همیشه مقصد لینک را قبل از باز کردن بررسی کنید و اگر مشکوک هستید، بهتر است آن را نادیده بگیرید.

یک محل کار راحت برای خود ایجاد کنید

این نکته کمتر در مورد امنیت سایبری و بیشتر در مورد سلامتی و راحتی شما است. سعی کنید هنگام دورکاری، فضای کاری راحتی ایجاد کنید. از میز و صندلی استفاده کنید که کمتر به قسمت کمر فشار بیاید.

همچنین در حین کار استراحت‌های کوتاه زیادی انجام دهید؛ برای مثال پاهای خود دراز کرده و آب بنوشید تا سلامتی و انگیزه خود را حفظ کنید. حتماً با گروه کاری خود در تماس باشید و ساعات اداری خود را به‌طور منظم حفظ کنید.

دورکاری یک تغییر بزرگ است و حتی برخی از شرکت‌ها اعلام کرده‌اند این سیاست را برای همیشه در پی خواهند گرفت. بنابراین شرایط انجام کار از خانه باید به‌طور کامل فراهم باشد تا خللی در امور پیش نیاید و مهم‌ترین عامل که تأمین امنیت سایبری است، به‌خوبی ایجاد شود.


( ۱ )