مدیر گروه رشته ریاضیات کاربردی واحد علوم و تحقیقات: واحد علوم و تحقیقات در جایگاه دوم رشته ریاضیات کاربردی جهان قرار دارد

۲۳ دی ۱۳۹۴ | ۱۳:۰۲ کد : ۲۰۱۷ اخبار
تعداد بازدید:۱۷۲۱
مدیر گروه رشته ریاضیات کاربردی واحد علوم و تحقیقات: واحد علوم و تحقیقات در جایگاه دوم رشته ریاضیات کاربردی جهان قرار دارد
مرکز تحقیقات بهره وری واحد علوم و تحقیقات راه اندازی شد
دکتر رستمی از راه اندازی مرکز تحقیقات بهره وری واحد علوم و تحقیقات خبر داد و اظهار داشت: هدف از تاسیس این مرکز، ارزیابی عملکرد، بهره وری، کارایی و اثربخشی ارگان ها و دستگاه های مختلف کشور است که با توجه به جایگاه این واحد در حوزه DEA در جهان، می تواند در آینده ای نه چندان دور به حل پروژه های بین المللی بپردازد.
به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، دکتر محسن رستمی مال خلیفه مدیر گروه رشته ریاضی کاربردی ، با اشاره به اهم اقدامات این گروه از تاسیس رشته ریاضیات مالی در مقطع کارشناسی ارشد از سال آینده و برنامه ریزی جهت تاسیس رشته ریاضیات زیستی در این واحد خبر داد و گفت: ایجاد شرکت دانش بنیان در گروه ریاضی کاربردی با همکاری سایر گروه های مرتبط مانند صنایع و مدیریت در دستور کار است.
وی از قرار داشتن واحد علوم و تحقیقات در جایگاه دوم رشته ریاضیات کاربردی  در جهان با اختلاف یک رکورد علمی پس از دانشگاه علوم و تکنولوژی چین خبر داد و تصریح کرد: از جمله دلایل کسب این رتبه حضور اساتید برتر جهان در این واحد دانشگاهی که سردبیران مجلات معتبر بین المللی و قطب های شاخص علمی ریاضیات به شمار می روند و نیز فعالیت های گسترده تحقیقاتی گروه است.
دکتر رستمی مال خلیفه به حضور اساتید مطرح این رشته نظیر دکتر توفیق الهویرنلو، نفر اول معادلات دیفرانسیل فازی جهان، دکتر غلامرضا جهانشاهلو، نفر اول تحلیل پوشش داده ها (DEA) و نیز دکتر فرهاد حسین زاده لطفی، نفر دوم تحلیل پوششی داده های جهان (پایگاه Scopus ) در واحد علوم و تحقیقات اشاره کرد و افزود: در بررسی پراستنادترین اساتید جهان، که تنها یک درصد از اساتید فعال علوم مختلف را تشکیل می دهد،  در حوزه  آنالیز عددی نام دکتر عباسبندی عضو هیات علمی نیمه وقت گروه ریاضی کاربردی واحد علوم و تحقیقات با  H index ، 41 ، در Scopus و 51 در  Google Scholar، به چشم می خورد.
وی از اخذ درجه علمی پژوهشی برای نشریه تازه تاسیس IGDEA  از سوی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در آینده نزدیک خبر داد و اظهار داشت: این گروه تخصصی هم اکنون دارای دو نشریه علمی پژوهشی وزارت علوم، به نام های مجله بین المللی ریاضیات صنعتی و مجله پژوهش های نوین در ریاضی است.
دکتر رستمی مال خلیفه از اهداف برنامه ششم توسعه برای تبدیل کشور به قطب علمی منطقه و برنامه ریزی های واحد برای قرار گرفتن در میان 5 دانشگاه برترکشور تا سال 1399 یاد کرد و ادامه داد: در این راستا با توجه به کمیت بالای مقالات منتشر شده در گروه ریاضی کاربردی، ارتقای بیش از پیش کیفیت این مقالات و حرکت در مسیر تجاری سازی آنها در دستور کار این گروه تخصصی قرار دارد.
وی با اشاره به توجه ویژه به بحث ریاضیات فازی در جهان و ورود آن به صنایع گوناگون، تصریح کرد: هدف مطالعات رشته ریاضیات کاربردی، بهینه سازی و به عبارت دیگر پاسخ دهی حداکثری به تقاضا با امکانات محدود و صرف کمترین هزینه است.
دکتر رستمی مال خلیفه بازار کار فارغ التحصیلان این رشته را در اداره تحقیقات بانک ها و سایر سازمان ها و ارگان ها به منظور ارزیابی عملکرد عنوان کرد و افزود: دانشجویان و اساتید این گروه با کسب تبحر در حوزه مدل سازی می توانند در بهبود بهره وری در بخش ها و نهادهای مختلف موثر باشند.
به گفته وی ، راه اندازی گرایش ریاضی فیزیک در سال 1390 و رشته بین رشته ای علوم کامپیوتر در سال 1392 از اقدامات این گروه به منظور توسعه حوزه های مطالعاتی این رشته علاوه بر فعالیت گرایش های تحقیق در عملیات و آنالیز عددی بوده است .
 

( ۱۴ )