دکتر رهبر در نخستین دیدار با معاونان واحد علوم و تحقیقات تأکید کرد:حرکت جهادی و جدی در عرصه آموزش و پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی

۲۰ شهریور ۱۳۹۶ | ۰۹:۳۱ کد : ۸۳۹۵ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۳۳۹۴

نخستین دیدار دکتر فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس واحد علوم و تحقیقات با معاونان این واحد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، دکتر فرهاد رهبر در این جلسه با تبریک دهه ولایت و قدردانی از زحمات تمام افرادی که در توسعه دانشگاه آزاد اسلامی و واحد علوم و تحقیقات نقش داشتند، گفت: این واحد جزء دانشگاه‌های برتر و نمونه کشور است که مرهون خدمات روسای قبلی آن به ویژه دکتر جاسبی است.
وی با بیان اینکه در دانشگاه آزاد اسلامی برای مدیران سابق مراسم تکریم برگزار می‌شود نه مراسم تودیع، گفت: ما همواره از تجربیات مدیران و رؤسای قبلی برای دستیابی به اهداف بلند و حرکت رو به جلو دانشگاه آزاد اسلامی بهره می بریم.
دکتر رهبر با اشاره به وابستگی دانشگاه آزاد اسلامی به شهریه دانشجویان، گفت: با توجه به اینکه تعداد متقاضیان ورود به تحصیلات تکمیلی رو به کاهش است، باید به دنبال ایجاد منابع جدید درآمد در دانشگاه‌ها باشیم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر ورود به عرصه پژوهش و تحقیقات به منظور ایجاد درآمد، خاطر نشان کرد: واحدهای دانشگاهی از توان علمی اعضای هیأت علمی خود برای رفع مشکلات جامعه و برقراری ارتباط با صنعت به منظور کسب درآمد استفاده کنند.
وی درباره نحوه چگونگی استفاده از امکانات واحدها و مراکز آموزشی برای توسعه پژوهش و افزایش درآمدهای غیرشهریه ای، گفت: مسؤولان دانشگاهی در قراردادهای برون دانشگاهی که با مراکز دولتی و غیردولتی به منظور ارتباط صنعت با دانشگاه، انجام فعالیتهای پژوهشی و تحقیقات کاربردی، تجاری سازی و... منعقد می کنند، همواره حفظ شأن دانشگاه را در نظر بگیرند.

رئیس واحد علوم و تحقیقات با بیان اینکه فرایند جذب دانشجو، آموزش دانشجو و جذب دانشجوی تحصیلکرده فارغ التحصیل با مدرک دکتری به عنوان عضو هیأت علمی، روند قابل قبول و توجیه پذیری در ارتقاء سطح آموزش و پژوهش نیست، گفت: "آموزش برای آموزش" مدتهاست از کارکردهای آموزش عالی منسوخ شده است و دانشگاه‌ها باید دانشجوی خلاق، کارآفرین، پژوهشگر، مبتکر و مخترع تربیت کنند.
دکتر رهبر آموزش بدون تحقیقات و پژوهش بدون خلق ثروت و ایجاد درآمد را در شرایط فعلی کم اهمیت دانست و گفت: آموزشهایی که در دانشگاه و مراکز آموزشی عالی ارائه می شود باید منجر به تولید محصول و پژوهش های کاربردی شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: دانشگاه ها ارزان ترین و در دسترس ترین نیروی محقق که دانشجویان و اعضای هیأت علمی هستند را در اختیار دارند که باید از این امکان بالقوه به بهترین شکل ممکن در جهت توسعه و پیشرفت کشور بهره ببرند.
دکتر رهبر تأکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی نخبگان بسیاری دارد که سرمایه های ارزشمند این دانشگاه محسوب می شوند و با سرمایه گذاری بر روی آنها می توان به دستاوردهای بزرگی در زمینه پژوهش دست یافت.
رئیس واحد علوم و تحقیقات تاکید کرد: واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی باید یک تحول جدی در حوزه آموزش و پژوهش با برنامه ریزی، همفکری و هم اندیشی اعضای هیأت علمی خود ایجاد کنند.
دکتر رهبر خطاب به معاونان واحد علوم و تحقیقات گفت: این واحد نیازمند یک طرح تحول و برنامه‌ریزی جامع با نگاه به آینده و چالشهای پیشرو با استفاده از توانمندیهای علمی اعضای هیأت علمی و امکانات است.
وی بر حرکت جهادی و جدی در عرصه آموزش و پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد و گفت: این حرکت نیاز به پشتکار، وحدت، همدلی و صمیمیت تک تک اعضای خانواده بزرگ این دانشگاه دارد.
در ابتدای این مراسم، دکتر عبدالمجید حلمی معاون اداری مالی، دکتر کرم اله دانشفرد معاون دانشجویی و فرهنگی، دکتر ساسان بابایی معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی، دکتر تقی ترابی معاون برنامه ریزی و اقتصاد دانش بنیان، دکتر علی کمیلی معاون علوم پزشکی و رئیس دانشکده علوم پزشکی و دکتر مجید قدسی مدیر کل حوزه ریاست واحد علوم و تحقیقات به ارائه گزارشی از حوزه فعالیت خویش پرداختند.
دکتر کرم اله دانشفرد معاون دانشجویی و فرهنگی و سرپرست معاونت پژوهش و فناوری این واحد در این جلسه ضمن قدردانی و تشکر از زحمات دکتر علی عباسپور گفت: دانشگاه آزاد اسلامی بالنده و پیشرونده با مدیریت دکتر فرهاد رهبر به پیشرفت خود ادامه خواهد داد.
وی به فعالیت حدود ۴۸ هزار دانشجو و هزار عضو هیات علمی در واحد علوم و تحقیقات اشاره کرد و ادامه داد: واحد علوم و تحقیقات با ۴۵۰ هزار متر مربع فضای آموزشی و مجتمع های آموزشی و تحقیقاتی از ظرفیت های بالای علمی و پژوهشی برخوردار است.
معاون دانشجویی و فرهنگی واحد علوم و تحقیقات به امکانات فرهنگی، دانشجویی و مذهبی این دانشگاه اشاره کرد و ادامه داد: این واحد در حوزه های فرهنگی گام های خوبی برداشته که از جمله آن می توان به برگزاری کنگره تقدیر از آزادگان و جانبازان دانشگاه های کشور در سه سال متوالی نام برد.
وی در رابطه با ارائه خدمات دانشجویی و فرهنگی گزارشی مختصر ارائه کرد و افزود: طی دو سال گذشته ۸۰ هزار مدرک تحصیلی کارشناسی ارسد و دکتری پردیس های علوم و تحقیقات صادر شده و ۱۴۰ هزار مدرک دیگر نیز در آینده صادر می شود.
دکتر ساسان بابایی کفاکی معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی واحد علوم و تحقیقات گزارشی از اهم فعالیت های آموزشی این واحد ارائه کرد و گفت :۸۰ درصد دانشجویان این واحد در بخش تحصیلات تکمیلی مشغول به فعالیت هستند.همچنین بیش از ۶۳۰ رشته فعال در واحد علوم و تحقیقات وجود دارد.
دکتر تقی ترابی معاون برنامه ریزی و امور اقتصاد دانش بنیان طی ارائه گزارشی از فعالیت های این حوزه تصریح کرد: تا کنون طرح هایی چون سامانه اطلاع رسانی ساعت، مدیریت پسماند، تولید تجهیزات آزمایشگاهی و مرکز سلامت الکترونیک در این حوزه اجرایی شده است.
دکتر علی کمیلی معاون علوم پزشکی واحد علوم و تحقیقات نیز گفت: دانشکده علوم پزشکی واحد علوم و تحقیقات از سال ۱۳۹۲ و معاونت علوم پزشکی این واحد از سال ۱۳۹۵ با هدف ایجاد و توسعه رشته های بین رشته ای با محوریت علوم پایه پزشکی آغاز به کار کرده اند.
وی گفت: تا کنون ۱۰ رشته علوم پزشکی در واحد علوم و تحقیقات راه اندازی شد.

 


۹ رای