اولین بزرگداشت روز ملی شهر هوشمند به میزبانی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد

۰۱ آذر ۱۴۰۰ | ۰۸:۳۸ کد : ۱۴۴۳۷ اخبار
تعداد بازدید:۳۰۲

 
مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران در راستای برگزاری اولین بزرگداشت روز ملی شهر هوشمند در سال 1400 اقدام به برگزاری پیش نشست‌های تخصصی با محوریت موضوع "دستور کار شهر هوشمند" نموده است که دهمین پیش نشست با موضوع "انرژی در دستور کار شهر هوشمند" به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات و به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، دکتر محمد ناصرمقدسی رئیس دانشکده مکانیک، برق و کامپیوتر این واحد دانشگاهی در این پیش نشست گفت: برگزاری این نشست‌ها چه در حوزه نفت، گاز و چه در سایر زمینه‌ها می‌تواند راهگشای مهمی در مسائل کشور باشد. 
به گفته وی، در حوزه ذخائر گازی در جهان، دارای رتبه برتر هستیم اما باید در مورد مصرف این انرژی ارزشمند در کشور فرهنگ سازی شود. باید نگران این مسئله باشیم که امکان بهره برداری این ذخائر برای نسل‌های آتی وجود داشته باشد و در این زمینه برنامه‌ریزی کرد. اگر از انرژی گاز درست و بهینه استفاده نکنیم، چند سال آینده جزء واردکنندگان این انرژی در دنیا خواهیم بود. 
دکتر فرهنگ فصیحی رئیس پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت در این نشست تخصصی گفت: شهر هوشمند در اولویت های اصلی این مجموعه است. سالهاست که مدل و نهادها را مطالعه می‌کنیم ولی همچنان برخی مشکلات  به قوت خود باقی است. 
وی افزود: در حوزه استعداد در کشور چیزی از دنیا کم نداریم. پارک‌های فناوری و نوآوری واسط بین افراد با استعداد و صاحبنظر با ارگان‌ها و نهادها هستند و بر این اساس پارک فناوری حمایت خود را از افراد با استعداد و ثبت اختراع آنها را اعلام می‌دارد.
دکتر هاله بختیار مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره شرکت مدیریت انرژی آریا نیز در این نشست افزود: برای اینکه هوشمندسازی شکل واقعی داشته باشد باید ابتدا تقاضا ایجاد شود تا مصرف کننده‌ها ضرورت پذیرش هوشمندسازی انرژی را درک کنند. از جمله کارهایی که باید در حوزه انرژی انجام داد می‌توان به اصلاح تعرفه انرژی و هدفمندی انرژی، تدوین چشم انداز شدت انرژی و ترکیب سبد انرژی اشاره کرد. 
به گفته دکتر بختیار، کشور ما از نظر قوانین و مقرارت، استعداد و استاندار در وضعیت مطلوبی است ولی در حوزه پیاده‌سازی این دستورالعمل‌ها، مشکلاتی وجود دارد. 
مهندس محسن مولایی نسب، مدیرعامل شرکت زنجیره تأمین هوشمند انرژی و راهبر ملی پیشرفت منطقه مکران و عضو کارگروه انرژی هوشمند مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران گفت: موضوع شهرهای هوشمند مخصوصاً در حوزه انرژی باتوجه به مسئله کمبود منابع انرژی مورد توجه جدی قرار گرفته است. الگو سنتی در بخش تولید، انتقال و مصرف وجود دارد اگر این الگو به الگوی سیستمی هوشمند تغییر نکند با بحران روبرو خواهیم شد. 
وی ادامه داد: باتوجه به محدود بودن منابع انرژی در کشور باید برنامه‌ریزی در انرژی‌های نو داشت. امنیت تولید و منابع، امنیت در شبکه‎‌ها از جمله شبکه انتقال، شبکه ارتباطات و استفاده از فناوری در مصرف در بخش‌های کشاورزی، صنعتی و مسکونی از جمله راهکارهای مصرف بهینه انرژی است.
مهندس معصومه رحمانی مدیر پروژه تدوین سند توسعه فناوری‌های مرتبط با شبکه هوشمند برق و انرژی در گروه پژوهشی فناوری اطلاعات و ارتباطات پژوهشگاه نیرو گفت: بحث هوشندسازی مسئله اقتصادی و اجتماعی است. امروزه عدم هماهنگی در این رابطه بین سازمان‌ها و ارگان‌ها وجود دارد. وقتی هوشمندسازی مطرح می‌شود باید امنیت و انعطاف پذیری را بالا برد. نیم نگاهی به مشکلات کشور، مهر تاییدی بر لزوم تهیه و تدوین چشم‌انداز انرژی در کشور، تهیه سبد انرژی و چگونگی صرفه جویی در این حوزه است. 
دکتر سید محمدعلی بهشتی، کارشناس فناوری اطلاعات در حوزه شبکه گاز نیز در این جلسه خاطر نشان کرد: ظرفیت‌های زیادی در سازمان‌های مرتبط با گاز، نفت و نیرو از حیث فناوری وجود دارد. ولی هرکدام به صورت جزیره‌ای عمل کرده و اقدامات آن‌ها با یکدیگر هیچگونه هم‌سازگاری ندارد. در هوشمندسازی باید با نگاه به بهینه‌سازی عمل شود و برای آن برنامه‌ریزی صورت گیرد. 
دکتر اصلان غلامی، پژوهشگر حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر و مدیر تیم سامانه‌های خورشیدی شرکت مهندسی استا، افزود: با توجه به رشد سریع شهرنشینی و مصرف زیاد انرژی، اصلی ترین راهکار استفاده از انرژی تجدیدپذیر است. در گذشته کارهای ارزشمندی انجام شده ولی تمام کارها به صورت جداگانه صورت گرفته و به صورت یک برنامه به هم پیوسته نبوده است. 
براساس این گزارش اعضای پنل نشست "انرژی در دستور کار شهر‌هوشمند" از سلسله پیش نشست‌های بزرگداشت روز ملی شهر هوشمند، به ارائه مسائل و معضلات در این حوزه پرداخته و طرح‌های تخصصی و نظرات کارآمد خود را در این زمینه بیان کردند.


( ۱ )