توسط عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات صورت گرفت: تصحیح دیوان قصاید و غزلیات وحید قزوینی شاعر قرن یازدهم هجری

۱۶ شهریور ۱۳۹۴ | ۱۳:۴۰ کد : ۲۴۸۵ اخبار
تعداد بازدید:۸۴۴
توسط عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات صورت گرفت: تصحیح دیوان قصاید و غزلیات وحید قزوینی شاعر قرن یازدهم هجری
برای اولین بار و توسط دکتر رقیه صدرایی عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات ،  دیوان وحید قزوینی شامل قصاید و غزلیات این شاعر قرن یازدهم،  تصحیح و به همت انتشارات کتابخانه و موزه مجلس شورای اسلامی در دو جلد به چاپ رسید .
به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، دکتر رقیه صدرایی عضو هیأت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی این واحد در رابطه با این کتاب و شاعر ایرانی آن گفت:  میرزا محمد طاهر قزوینی در اواسط حکومت شاه عباس صفوی، سال 1015 هجری قمری در شهر قزوین متولد شد . وی پسر میرزا حسین خان توپچی از صاحب منصبان دربار صفوی، از خانواده ای فرهیخته بود.
وی با بیان اینکه "حزین لاهیجی" او را وحیدالزمان نامیده است، افزود: لقب شعری میرزا محمد طاهر قزوینی، وحید است.
دکتر صدرایی موفق ترین بخش فعالیت های این شاعر را در حوزه تاریخ نگاری و انشا دانست و با اشاره به تسلط وی بر علوم دینی، دفتری، فلسفه، منطق و ریاضی اظهار داشت: میرزا محمد طاهر قزوینی در طول زندگی خود مسئولیت هایی چون منشی وزیر و مجلس نویس شاه عباس دوم را برعهده داشت که نشان دهنده میزان نزدیکی و مقام وی در دربار پادشاهی آن زمان است.
این پژوهشگر  واحد علوم و تحقیقات، به نگارش تاریخ 22 ساله دوران صفوی توسط میرزا محمد طاهر قزوینی اشاره کرد و ادامه داد: این شاعر توانمند سروده هایی در قالب های حماسی، غنایی، شهرآشوب و...دارد و نصرآبادی او را آگاه به علوم و شاخه های گوناگون دانسته است.
دکتر صدرایی تصریح کرد: از جمله آثار میرزا محمد طاهر قزوینی می توان به مثنوی آلات جنگ، عمارت شاهی، مثنوی در مدح همایون تپه، ساقی نامه، مثنوی ساغر سرشار و تنبور اشاره کرد.
وی این کتاب را شامل بیش از 30هزار بیت غزل، رباعیات و مقطعات میرزا محمد طاهر قزوینی دانست و گفت:به منظور تالیف این کتاب، از میان نسخ مختلف، نسخه موجود در مجلس شورای اسلامی به کتابت رضی الدین شفیعای خراسانی در سال 1081قمری به خط نستعلیق انتخاب و از نسخه های بدل همچون مثنوی میرزا طاهر وحید قرن 12 و نسخه دیوان وحید قزوینی با خط شکسته نستعلیق موجود در مدرسه سپهسالار ( مدرسه عالی شهید مطهری)، به روش مقابله استفاده شد.

دکتر صدرایی سبک رایج این کتاب وحید را هندی از نوع اعتدال و همراه با خیال پردازی های بکر اما فاقد ابهام ارزیابی کرد و افزود: این شاعر پیرو سبک صائب تبریزی، در تالیفات خود از شعرایی چون انوری، سلمان، حافظ و خاقانی نام برده است.
وی با بیان اینکه تاثیراتی که میرزا محمد طاهر قزوینی در اشعار خود از بزرگانی مانند سنایی، سعدی، فردوسی و  نظامی گرفته، نشان دهنده تسلط او بر آثار آنان است، تصریح کرد: مدح ائمه اطهار به ویژه امام رضا(ع) در برخی اشعار وحید دیده می شود.
دکتر صدرایی با اشاره به صرف دوره زمانی 4 ساله برای تصحیح و پژوهش بر روی آثار و سبک این شاعر گفت: هدف از تالیف این کتاب، احیای ادبیات و حفظ فرهنگ ایرانی است و انجام پژوهش، نگارش کتاب و مقالات جدید برنامه های آتی اینجانب را تشکیل می دهد.