در کارگاه مرکز مشاوره واحد علوم و تحقیقات عنوان شد:

۱۸ شهریور ۱۳۹۴ | ۱۵:۲۲ کد : ۲۴۸۹ اخبار
تعداد بازدید:۱۰۱۰
خودآگاهی، مکاشفه و تصمیم گیری مراحل مهم انتخاب همسر
در کارگاه مرکز مشاوره واحد علوم و تحقیقات عنوان شد:
خودآگاهی،  مکاشفه و تصمیم گیری مراحل مهم انتخاب همسر
دکتر زارع روانشناس و مشاور خانواده با بیان اینکه ازدواج یکی از نیازهای مهم انسانها است ،گفت: ازدواج و تشکیل خانواده امری است که در همه فرهنگها، تمدنها و ادیان دارای اهمیت بوده و این مهم در فرهنگ شرقی و بخصوص کشور ما از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است.
به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات دکتر زارع با بیان اینکه در انتخاب درست همسر سه مرحله مهم وجود دارد و ازدواج تنها پسندیدن طرفین و علاقه مندی نیست، ، گفت: بیشتر آمار طلاق در سه سال اول زندگی زوجین رخ می دهد . در این سه سال است که طرفین بیش از گذشته یکدیگر را می شناسند و اگر نتوانند در رابطه مشترک خود  تعامل و تفاهمی مناسب برقرار کنند ، زندگی آن ها به اختلاف و نهایتا طلاق منجر می شود.
دکتر زارع با ابراز تأسف از آمار نگران کننده طلاق بخصوص در شهرهای بزرگ خاطرنشان کرد: باید دید دلایل این امر چیست و باید چه کار کرد؟ به نظر من پیشگیری بهترین و موثرترین روش برای کاهش این آمار است، پیشگیری یعنی آگاهی و آموزش قبل از ازدواج.
وی خودآگاهی،  مکاشفه ، مراوده و تصمیم گیری را مراحل مهم انتخاب همسر و رسیدن به زندگی موفق دانست و ادامه داد: شناخت نیازها، خواسته ها، سطح فرهنگی، اولویتها، علایق، استعدادها، باورها، انتظارات، شخصیت، نقاط قوت و ضعف، طبقه اجتماعی و ... از جمله مواردی هستند که باید در مرحله خود آگاهی به درک کاملی از آنها برسیم و بدانیم که آیا آمادگی لازم برای ازدواج را داریم یا خیر.
این روانشناس افزود: باید قبل از ورود به یک رابطه برای ازدواج خود را شناخته و مسائلی که ممکن است از هر لحاظی با طرف مقابلمان متفاوت باشد را یا پاسخی برایش پیدا کرده باشیم یا در خود حل کرده باشیم زیرا عدم توجه به این موضوع باعث ایجاد توقعات نا متعارف از طرف مقابل خواهد شد.
دکتر زارع با بیان اینکه در طول زندگی نقش های متفاوتی نظیر نقش فرزندی، همسری، شاغلی، والدینی و غیره را بر عهده خواهیم داشت، گفت: نباید این نقش ها را با یکدیگر در تقابل قرار داد بلکه سعی در برقراری تناسب و تعادل  بین نقشهای مختلف داشته باشید.
وی ادامه داد: بعد از شناخت خود باید به مکاشفه و مراوده درست و صحیح بپردازیم، این بدان معناست که باید به جستجوی فرد مناسب در محیطی مناسب اقدام کنیم و پس از یافتن وی با مراوده ای مناسب و در چارچوب اخلاق به شناخت اولیه از وی و میزان شباهت ها و ... دست یابیم .

( ۳ )