عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات، اولین فارغ التحصیل فوق دکتری حقوق بین الملل محیط زیست در کشور شد

۱۳ دی ۱۳۹۴ | ۱۱:۵۴ کد : ۲۵۲ اخبار
تعداد بازدید:۲۲۷۰
 عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات، اولین فارغ التحصیل فوق دکتری حقوق بین الملل محیط زیست در کشور شد
محقق واحد علوم و تحقیقات طرح تبدیل برنامه UNEP به سازمان جهانی حفاظت محیط زیست را ارائه کرد
 
دکتر پورهاشمی عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات، به عنوان اولین ایرانی موفق به کسب مدرک فوق دکتری حقوق بین الملل با گرایش حقوق محیط زیست از کانادا شد . وی تحصیلات خود را در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز در فرانسه به اتمام رسانده بود.
به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات دکتر سید عباس پورهاشمی عضو هیأت علمی گروه حقوق محیط زیست  دانشکده محیط زیست و انرژی واحد علوم و تحقیقات ،با بیان اینکه حقوق بین الملل محیط زیست یکی از گرایش های جوان و نوپای حقوق بین الملل است گفت: انتخاب این رشته به 13 سال پیش برمی گردد، متأسفانه آن زمان در بین حقوقدانان کمتر کسی بطور تخصصی به حقوق بین الملل محیط زیست توجه می کرد که در این میان دکتر دبیری از سابقه ای طولانی در این زمینه برخوردار هستند . البته برخی دیگر که به این زمینه نیم نگاهی داشتند، حقوقدانان عمومی و بین الملل بودند که رشته تخصصی آنها محیط زیست نبود.
پورهاشمی به عنوان اولین ایرانی که موفق به اخذ فوق دکتری حقوق بین الملل با گرایش محیط زیست شده است، افزود: در مقطع دکتری نگاه و نگرش من به مسائل بیشتر جنبه اثبات گرایی داشت و حال که در دوره مطالعات مقطع فوق دکتری، به رهیافت انتقادی توجه بیشتری کردم که براساس همین نگرش با بررسی قواعد و مقررات حقوقی موجود در حقوق بین الملل و حقوق داخلی به دنبال شناسایی خلاء های حقوقی و ارائه راهکارهای متناسب با آن هستم. 
وی در رابطه با فعالیت های تحقیقاتی خود گفت: در حال حاضر در موضوعات گوناگون حقوقی در زمینه های دریاها، آبراه های بین المللی، جنگل ها، تغییرات آب و هوا با همکاری دانشجویان خود در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا فعالیت دارم. همچنین برای اولین بار مسئله اکوتروریسم را مطرح کرده ایم که از جمله معضلات محیط زیست است، اقدامات گروه هایی مثل داعش که با تخریب محیط زیست همراه است از مصادیق  اکوتروریسم محسوب می شود. 
پورهاشمی با بیان اینکه از دیگر برنامه های در دست اجرا ، ارائه طرح تبدیل برنامه UNEP به سازمان جهانی حفاظت محیط زیست است افزود:  این برنامه بیش از 40 سال پیش به عنوان برنامه ای جهت نظارت بر حفظ محیط زیست ارائه شده است که با توجه به تغییرات اخیر در محیط زیست، دیگر آن کارایی لازم برای نظارت بر حفاظت از محیط زیست را ندارد و در این راستا نیازمند سازمانی جهانی برای حفاظت از محیط زیست هستیم که طرح آن را ارائه کرده ایم .
وی در رابطه با اهمیت حقوق محیط زیست در کشور تصریح کرد: حقوق محیط زیست رشته ای از حقوق است که مباحث محیط زیستی را دنبال و کمی و کاستی های موجود در امر حفاظت و بهره برداری معقول با حفظ اصل توسعه پایدار در حوزه های محیط زیست انسانی و محیط زیست طبیعی را نظم می بخشد. 
به گفته پورهاشمی ، در حقوق بین الملل معضلات گوناگونی وجود دارد. یکی از معضلاتی که در آینده با آن مواجه خواهیم شد بحث محیط زیست است، اگر دهه گذشته را دهه بحران نفت بدانیم دهه آینده بدون شک دهه بحران آب و محیط زیست خواهد بود.
عضو هیأت علمی دانشکده محیط زیست و انرژی واحد علوم و تحقیقات ادامه داد:  با غیرقابل سکونت شدن جزایر، بحث مهاجران محیط زیست پیش خواهد آمد، مهاجرانی که برخلاف سایر مهاجرت ها (نظیر اقتصادی، سیاسی و آثار جنگ) به دلیل شرایط نامساعد آب و هوایی مجبور به ترک محل زندگی خود و مهاجرت به کشورهای دیگر می شوند. اینجا است که بحث حقوق بین الملل محیط زیست دارای اهمیت ویژه ای شده و می تواند نقش خود را در چارچوب نظام حقوقی  بین الملل ایفا کند.
وی با بیان اینکه در هر جامعه ای ، هرگاه مردم و مسئولان جامعه نسبت به محیط زیست کم توجه باشند مطمئنا حقوق محیط زیست هم به خوبی مورد توجه قرار نخواهد گرفت، افزود: در جوامعی که مسائل اقتصادی حرف اول را می زند، طبعا قوانین اقتصادی، بیشتر و بهتری نسبت به سایر مسائل شکل گرفته است، این امر درمورد مسائل دیگری نظیر سیاسی، فرهنگی، محیط زیست و ... نیز صدق می کند. در ایران به مسائل مرتبط با محیط زیست توجه کمتری نسبت به سایر مسائل می شود.
پورهاشمی اظهار داشت : حفاظت از محیط زیست پیش از آنکه محصول قوانین حقوقی باشد محصول آموزش است، بنابراین ابتدا باید آموزش صحیح را ایجاد کرد و بعد از آن به وضع قوانین حقوقی مبادرت ورزید.
پورهاشمی به تعهدات بین المللی کشورها در قبال محیط زیست اشاره کرد و گفت:  عوامل محیط زیستی به یکدیگر وابسته هستند، برخلاف زمینه های دیگر حقوق بین الملل، حقوق محیط زیست روابط دوجانبه نیست بلکه تعهد یکجانبه از سوی همه کشورها برای حفظ محیط زیست است و دولتها به عنوان یک عضو جامعه بین المللی در قبال آن مسئولیت مشترک اما متفاوت داشته و تعهداتی دارند.
وی ادامه داد: محیط زیست میراث مشترک بشر است، اگر محیط زیستی را که در داخل مرزهای کشوری قرار داشته باشد را تخریب کرده و این تخریب بر وضعیت زیست محیطی دیگر کشورها تأثیر گذارد، قابلیت پیگیری حقوقی دارد. همچنین دیوان بین المللی دادگستری یکی از مراجعی است که می تواند به این گونه پرونده ها رسیدگی کند.
 

( ۲ )