پدر علم کویرشناسی ایران پیشنهاد داد:

۲۳ مهر ۱۳۹۳ | ۱۳:۳۹ کد : ۹۴۰ اخبار
تعداد بازدید:۷۵۳
برگزاری سفر های علمی پژوهشی ویژه اساتید و دانشجویان واحد علوم و تحقیقات برای انجام پروژه های عملی
پدر علم کویرشناسی ایران پیشنهاد داد:

-         برگزاری سفر های علمی پژوهشی ویژه اساتید و دانشجویان واحد علوم و تحقیقات برای انجام پروژه های عملی

-         پذیرش دانشجو در رشته های تحصیلی متناسب با شریط اقلیمی در مناطق مختلف کشور با همکاری واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی

 پدر علم کویرشناسی ایران با طرح پیشنهاد برگزاری گردش های علمی ویژه اساتید و دانشجویان واحد علوم و تحقیقات، گفت: باید شرایط لازم برای فعالیت اساتید و دانشجویان برای انجام پروژه های عملی در مناطق مختلف فراهم شود تا نیروهای متخصص و با تجربه در اختیار جامعه قرار گیرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، دکتر پرویز کردوانی، مدیرگروه ارشد و دکتری کویرشناسی این واحد دانشگاهی گفت: در حال حاضر رشته های گردشگری یا توریسم در مقطع کارشناسی ارشد و جغرافیای شهری در مقطع دکتری میان متقاضیان تحصیل در این مقاطع در واحد علوم و تحقیقات، از اقبال بیشتری برخوردار هستند.

پدر علم کویرشناسی ایران تصریح کرد: جغرافی خوان با مشاهده عناصر و عوامل در مناطق مختلف جغرافیایی همچون آب، خاک، اقلیم، پوشش گیاهی، جمعیت و غیره به جغرافی دان تبدیل می شود. 

وی بر لزوم آگاهی عوامل اجرایی و مسئولان از علم جغرافیا و انتصاب جغرافی دانان به این سمت ها تأکید کرد و گفت: جغرافی دانان با مطالعه و بهره گیری از دانش کافی درباره آب، خاک، شهر، روستا، هوا، اقتصاد، صنعت و... قادر به اظهار نظر و اتخاذ تصمیمات اثربخش در حوزه مدیریت خرد و کلان جوامع هستند.

دکتر کردوانی توجه به موقعیت جغرافیایی در مناطق مختلف را برای تجهیز آن ها به امکانات گوناگون ضروری دانست و افزود: به طور مثال، باید از ساخت کارخانه های آلاینده ای چون کارخانه آسفالت در مسیر وزش دو باد جنوب و غربی شهر تهران، جلوگیری شود.

وی با اشاره به امکانات واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به ویژه واحد علوم و تحقیقات، شرایط این دانشگاه را برای ایجاد امکان فعالیت های عملی دانشجویان مناسب ارزیابی کرد و گفت: دانشجویان با مشاهده مسائل جغرافیایی مناطق مختلف در کنار بهره گیری از کلاس های تئوری، موجب گسترش ارتباطات دانشگاه با صنعت و کشاورزی می شوند و اصولا تاکید بر ارتباط صنعت با دانشگاه بدون درنظر گرفتن صنعت کشاورزی اشتباه است.

دکتر کردوانی با اشاره به فضا و امکانات وسیع آموزشی، ظرفیت بالای علمی و اساتید مطرح علوم تحقیقات گفت: دانشجویان با مشاهده علاقه و خستگی ناپذیری اساتید خود به پژوهش و فعالیت های علمی و عملی تشویق و با نمایش توانایی های خود، موجب توسعه ارتباط با حوزه های صنعتی و کشاورزی می شوند.  

عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات گفت: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی با تربیت فارغ التحصیلان متخصص و کاردان می توانند ضمن تقویت ارتباط با صنعت و کشاورزی، منابع مالی قابل توجهی را برای دانشگاه در جهت فراهم آوردن امکانات مناسب برای پرورش و آموزش متخصصان بیشتر ایجاد کند که در نهایت به اعتلای بیش از پیش کشور منجر می شود.

دکتر کردوانی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی باید با ارتقا سطح علمی و کیفی روند آموزشی، تجدیدنظر در برنامه های درسی، ایجاد امکان بهره مندی دانشجویان و اساتید از فرصت های مطالعاتی در دوره های دکتری و پسادکتری در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی مطرح بین المللی، تجهیز گروه های آموزشی به کارگاه ها و ابزار و ادوات هر رشته، گنجاندن دروس عملی و کارآموزی وعقد قرارداد با موسسات و صنایع گوناگون، در راه نیل به این اهداف تلاش کند. 

وی با اشاره به تجربه دیگر کشورها از جمله آلمان در تقسیم مناطق مختلف صنعتی، کشاورزی و غیره و عقد قرارداد برای استفاده از دانشجویان در فعالیت های عملی این بخش ها، تصریح کرد: باید شرایط لازم برای فعالیت های عملی دانشجویان متناسب با رشته های مختلف فراهم شود.

این عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات پیروی از سیاست های آموزش عالی سایر کشورها در ارائه رشته های تحصیلی متناسب با منطقه جغرافیایی دانشگاه ها را در کشور ضروری دانست و افزود: به طور مثال، باید رشته کویر و بیابان در دانشگاه هایی مانند یزد و رشته چای در دانشگاه های لاهیجان ارائه شوند.

وی با تأکید بر شرایط مناسب دانشگاه آزاد اسلامی برای ارائه رشته های تحصیلی متناسب با شرایط طبیعی به ویژه اقلیمی، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی به دلیل بهره گیری از اساتید بومی و داشتن واحدهای متعدد در مناطق مختلف کشور، می تواند با بهره برداری از این طرح در توسعه کشور پیشگام باشد.